Haber

Cuma hutbesinde engelliler için farkındalık çağrısı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Cuma hutbesinde engellilerin yanında olmanın ve onların hayatını kolaylaştırmanın dini ve insani bir sorumluluk olduğu hatırlatıldı.

“Engel Olma Farkında Ol” konulu hutbe Cuma günü Türkiye genelindeki camilerde okundu.

İnsanın en güzel şekilde yaratıldığı ve canlılar arasında saygın bir yere sahip olduğunun belirtildiği hutbede, “İnsanın izzeti fiziki özelliklerinde, makamında ve şöhretinde değildir. Dinin emir ve tavsiyelerine uymakta, haramlardan ve günahlardan sakınmakta, yani takvada gösterdiği sorumluluğun bilincindedir.” buyurulmuştur.

Bedenen sağlıklı olmanın İslam’a göre bir üstünlük aracı olmadığı belirtilen hutbede, “Kişilerin doğuştan veya sonradan edindikleri özürlülükleri, onların haysiyetlerine asla zarar vermez.” kelime kullanıldı.

Engellilere sevgi, saygı ve sorumlulukla yaklaşmanın herkesin görevi olduğunu vurgulayan hutbede, “Engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin yüreğine bir damla sevinç taşımak en faziletli amellerden biridir. engelli kardeşlerimizin yanında olmak, hayatlarını kolaylaştırmak dini ve insani bir sorumluluktur.” değerlendirme yapıldı.

“Engelleri birlikte kaldıralım”

Hz. Hutbede, Peygamberimizin engelli sahabeleri hayattan dışlamadığı, onlara yeteneklerine uygun görevler verdiği ifade edildi.

“Öyleyse engelli kardeşlerimizin hayata kucak açabilmeleri ve geleceğe umutla bakabilmeleri için sorumluluklarımızın bilincinde olalım. Bedenen, ruhen ve ruhen zorluk çeken kardeşlerimizle samimi ve samimi bir yakınlık kuralım. Engelli kardeşlerimizin hayatını zorlaştıran tüm olumsuzlukları her zaman ortadan kaldıralım.Hayatı kolaylaştıralım.Yollarımızı,sokaklarımızı,binalarımızı ve tüm yaşam alanlarımızı hepimizin faydalanabileceği şekilde planlamaya özen gösterelim. engelli kardeşlerimiz kullanabilir.Engelli rampalarını ve kaldırımlardaki yürüme bantlarını işgal etmekten kaçınalım.Engelliler için ayrılmış otoparklara araçlarımızı park etmeyelim.Olmakla olmamak arasında fark yok. Engelli kardeşlerimiz bizden kendilerinin eşit olduğunun bilincinde olmamızı ve insan onuruna yakışır şekilde davranmamızı bekliyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu